فواید ومضرات لوازم آرایشی

فواید ومضرات لوازم ارایشی

استفاده زیاد از لوازم آرایش باعث صدمات جبران ناپذیری می شود که حاصل آن چیزی جز پشیمانی نیست. در محصولات آرایشی از موادی استفاده شده است که سلامتی انسان را به خطر می اندازد. مضرات لوازم آرایشی بر کسی پوشیده نیست.  یکی از مهمترین مباحث سرطان زا بودن مواد شیمیایی به کار برده شده در لوازم آرایش است. فواید لوازم ارایشی بسبار کم است, اما اکثر مردم فقط لوازم آرایشی با رنگ و لعاب خاص را میبینند و مشتاق استفاده از آنها هستند. مطالعات نشان می دهد که ۴۴ درصد زنان احساس می‌کنند بدون استفاده از لوازم آرایشی زیبا و جذاب نیستند. استفاده بیش از حد لوازم آرایش باعث شده افراد زیادی با بیماری های مختلف به پزشکان مراجعه کنند, و این موضوع باعث نگرانی جامعه پزشکی شده است.

اکثر خانم ها در مراسم رسمی و غیررسمی از انواع لوازم آرایشی استفاده میکنند تا زیبا به نظر برسند. وبعضی ها حتی تصور اینکه بدون استفاده از لوازم آرایشی از خانه بیرون بروند ندارند, به بیان ساده تر بدون این لوازم هیچ اعتماد به نفسی ندارند و از چهره طبیعی خود رضایت ندارند. طبق تحقیقات انجام شده سالانه حدود یک میلیارد دلار صرف استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی میشود, در حالی که 30 درصد این لوازم تقلبی هستند.

انواع عوارض لوازم ارایشی:

جوش و آکنه

یکی از عوارض اینگونه لوازم به طور مثال کرم پودر ایجاد جوش بر روی پوست است, اگر کرم پودر به مدت طولانی روی پوست بماند باعث بسته شدن منافذ آن میشود و میتواند باعث جوش های زیرپوستی زیادی بشود.

چروکیدگی پوست:

استفاده روزانه از لوازم آرایشی میتواند باعث از بین رفتن ویتامن ها و املاح معدنی پوست شود و همین موضوع باعث چروک و شل شدن پوست میشود و کم کم خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

سردرد:

تحقیقات نشان داده مواد شیمیایی به کاربرده شده در لوازم آرایشی میتواند باعث میگرن, تهوع و سردرد شود

عفونت چشم:

استفاده مداوم از ریمل, خط چشم, مداد چشم زمینه را برای مبتلا شدن به عفونت چشم افزایش می دهد.

پف زیر چشم:

پوست زیر چشم به دلیل نازکی و حساسیت بالا زودتر تحت تاثیر مواد شیمیایی قرار میگیرد و به همین دلیل مصرف لوازم ارایشی باعث تیرگی و پف آن میشود.

ضعف ناخن ها:

استفاده مکرر از کاشت ناخن و لاک زدن زیاد و همچنین استفاده بیش از حد از استون باعث تضعیف و آسیب رساندن به ناخن میشود.

سرطان:

برای ضد آب کردن لوازم آرایشی نیاز هست تا مواد شیمیایی بیشتری در ترکیبات این لوازم استفاده شود و همین موضوع باعث بروز سرطان خون و سرطان پوست میشود.

 

فواید لوازم آرایشی طبیعی:

محصولی که به روش طبیعی تولید شده باشد روی بسته بندی آن تهیه شده به روش طبیعی قید شده است. و هر خانمی که به سلامت پوست و موی خود توجه ویژه داشته باشد استفاده از اینگونه لوازم را در اولویت قرار میدهد. باتمام این تفاسیر نمی توان گفت یک محصول ارایشی کاملا ارگانیک است زیرا یک محصول کاملا طبیعی دارای تنوع کمی است و زمان زیادی برای تهیه آن باید صرف شود, در اینگونه موارد تولیدکنندگان ان ها از مواد شیمیایی براق کننده در تولید استفاده میکنند تا مشتریان بیشتری جذب کنند.

حال چه محصول ارگانیک باشد چه غیرارگانیک باید از محصولات استاندارد و مرغوب استفاده شود تا بتوان عوارض آن ها را کمتر کرد.

 

توصیه های لازم برای کمتر کردن عوارض لوازم آرایش:

  • حتما از لوازم آرایشی اصل و استاندارد استفاده کنید, به تبلیغات فریبنده توجه نکنید.
  • هیچگاه با آرایش نخوابید وقبل خواب صورت را با شوینده مناسب پوست صورت به طور کامل شستشودهید.
  • به طور روزانه از اینگونه لوازم استفاده نکنید و در طول روز به استفاده از کرم ضد آفتاب بسنده کنید. بهتر است با تغذیه سالم, خواب کافی, آب کافی به سلامت پوست اهمیت دهیم.
  • از لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته به هیچ عنوان استفاده نکنید.
  • پدهای آرایشی, قلم مو ها را به طور منظم شستشو دهید.
  • در دوران بارداری سعی کنید از اینگونه لوازم استفاده نکنید.
  • لوازم آرایشی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.
  • برای رقیق شدن ریمل, خط چشم از بزاق دهان یا آب استفاده نکنید زیرا با اینکار زمینه برای رشد انواع میکروب فراهم میشود.

 

 

 

 

دکتر سید بهنام فرمان آرا
ارسال دیدگاه