ویروس کرونای جدید انگلستان تا چه حد نگران کننده است؟

کرونای جدید، داروخانه، کرونای انگلیس، دکتر فرمان آرا، داروخانه شبانه روزی

نوع جدید ویروس همه گیر SARS-CoV-2 یا کرونا به سرعت در انگلیس در حال گسترش است و نگرانی زیادی را در میان کشورهای اروپایی ایجاد کرده است، تا حدی که برخی از آنها ارتباطات حمل و نقل خود را از ترس کرونای جدید با بریتانیا قطع کرده اند.
گونه‌ای که توسط برخی از متخصصان به عنوان نژاد B.1.1.7 نامیده می شود، اولین نوع جدید ویروس پاندمی نیست که ظاهر می شود، اما گفته می شود که تا 70٪ گونه‌ای که قبلا در انگلستان غالب بود قابلیت انتقال بیشتری دارد.

 

آیا نگرانی ها در مورد کرونای جدید طبیعی هستند؟

اکثر دانشمندان می گویند بله. نوع جدید به سرعت به گونه غالب در موارد COVID-19 در مناطقی از جنوب انگلیس تبدیل شده است و با افزایش نرخ بستری شدن در بیمارستان خصوصاً در لندن و شهرستان مجاور کنت ارتباط دارد.
در حالی که این گونه اولین بار در ماه سپتامبر در انگلیس مشاهده شد، تا هفته 9 دسامبر در لندن 62 درصد موارد COVID-19 از نوع جدید بود؛ که با 28٪ موارد ابتلا در سه هفته قبل از آن مقایسه شده است.
دولت های استرالیا ، ایتالیا و هلند می گویند مواردی از گونه جدید را کشف کردند. در هلند نیز این گونه در اوایل دسامبر شناسایی شد.
چند مورد COVID-19 با نوع جدید نیز توسط ایسلند و دانمارک به ECDC ، آژانس نظارت بر بیماری اروپا گزارش شده است. گزارش های رسانه ای در بلژیک می گوید مواردی نیز در آنجا کشف شده است.
پیتر اوپنشاو، استاد پزشکی تجربی در کالج امپریال لندن گفت: “جدی گرفتن این گونه جدید کار درست است.” شان فیتزجرالد، استاد مدعو در دانشگاه کمبریج گفت که وضعیت “بسیار نگران کننده” بود.

چرا؟

نگرانی اصلی این است که این نوع نسبت به گونه اصلی ویروس کرونا قابلیت انتقال بسیار بیشتری دارد. این کد دارای 23 جهش در کد ژنتیکی خود است – تغییرات به تعداد نسبتاً زیاد- و برخی از آنها بر توانایی انتقال آن تأثیر می گذارند.
پژوهشگران معتقدند که این گونه بین حدود 40٪ -70٪ بیشتر قابل انتقال است. دولت انگلیس روز شنبه اعلام کرد که این گونه می تواند میزان تولید نرخ”R” را تا 0.4 افزایش دهد.
این بدان معناست که این ویروس در انگلیس با سرعت بیشتری گسترش می یابد و کنترل همه گیری را دشوارتر می‌کند و خطر گسترش آن در سایر کشورها را نیز افزایش می دهد.
مارتین هیبرد، استاد بیماری‌های عفونی نوظهور در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن گفت: ” به نظر می‌رسد B.1.1.7 جدید… تمام فاکتورهای کشنده انسانی ویروس اصلی را دارد، اما توانایی انتقال آن افزایش یافته است.”

 

کرونای جدید، داروخانه، کرونای انگلیس، دکتر فرمان آرا، داروخانه شبانه روزی

 

آیا واکسن های COVID-19 در برابر این گونه محافظت ایجاد می‌کنند؟

دانشمندان می گویند هیچ مدرکی وجود ندارد که واکسنهایی توزیع شده در انگلستان در حال حاضر- ساخته شده توسط Pfizer و BioNtech – یا سایر نسخه‌های واکسن COVID-19 که در حال توسعه هستند، در برابر این نوع محافظت نمی کنند.

آدام فین، متخصص واکسن و استاد متخصص اطفال در دانشگاه بریستول می‌گوید: “بعید است که این موضوع چیزی غیر از اثری جزئی، بر روی کارایی واکسن داشته باشد، اگر فرض کنیم که اثری دارد.”

پاتریک والنس، مشاور ارشد علمی انگلیس نیز گفت که واکسن های COVID-19 در ایجاد پاسخ ایمنی به این نوع ویروس کرونا به نظر کافی می رسند.

جولیان تانگ، استاد و ویروس شناس بالینی در دانشگاه لستر گفت: “ما…تغییر اساسی در پروتئین سنبله که باعث کاهش اثر واکسن شود مشاهده نمی کنیم”.

آیا گونه جدید روی تست کرونا تأثیر می گذارد؟

تا حدی بله

یکی از جهش های موجود در کرونای جدید یکی از سه هدف ژنومی مورد استفاده در برخی آزمایش های PCR را تحت تأثیر قرار می دهد. این بدان معنی است که در آن آزمایشات، آن منطقه هدف یا “کانال” منفی ظاهر می شود.

رابرت شورتن، متخصص میکروب شناسی در انجمن بیوشیمی بالینی و پزشکی آزمایشگاهی گفت: “این گونه توانایی برخی آزمایش ها برای شناسایی ویروس را تحت تأثیر قرار داده است.”

با این حال، از آنجا که آزمایش PCR به طور کلی بیش از یک هدف ژنی را تشخیص می دهد، جهش در پروتئین سنبله فقط تا حدی بر آزمایش تأثیر می گذارد و این موضوع خطر نتایج منفی کاذب را کاهش می دهد.

آیا گونه‌های قابل توجه دیگری از SARS-CoV-2 یا کرونا وجود دارند؟

بله. گونه‌های ویروس به وجود آوذنده COVID-19 در ماه های اخیر در آفریقای جنوبی، اسپانیا، دانمارک و سایر کشورها ظهور کرده اند که نگرانی‌هایی را نیز ایجاد کرده‌اند.

با این حال، تاکنون در هیچ یک از آن‌ها جهش‌هایی که باعث مرگبارتر شدن یا احتمال بی اثر کردن واکسن‌ها یا درمان‌های مختلف را داشته باشد مشاهده نشده است.

آیا کرونای جدید در انگلیس منشأ گرفته است؟

والانس روز شنبه گفت که فکر می کند نسخه جدید این ویروس ممکن است از انگلستان آغاز شده باشد. برخی از محققان اروپایی شناسایی این جهش را به تخصص انگلیس در زمینه نظارت ژنومی نسبت داده‌اند.

استیون ون گوخت، رئیس بیماری های ویروسی در انستیتوی بهداشت بلژیک، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت:”انگلستان یکی از جامع ترین برنامه های نظارت ژنتیکی در جهان را دارد – 5 تا 10 درصد از کل نمونه های ویروس از نظر ژنتیکی آزمایش شده اند. تعداد کمی از کشورها در این زمینه عملکرد بهتری داشته‌اند. ”

به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که خطر کرونای جدید در قابلیت انتشار و انتقال گسترده‌تر آن نسبت به ویروس اصلی است و از این نظر باید احتیاط و مراقبت را افزایش داد. اما خوشبختانه این جهش در عملکرد روش‌های درمانی و واکسن‌ها تاثیری نگذاشته است. باید در نظر داشت که این گونه جدید از ویروس اصلی ناشناخته تر است و امکان بالایی وجود دارد که اطلاعات ما در این زمینه همچنان ناقص باشند.

این مطب ترجمه‌ایست از مطلب خبرگذاری رویترز با عنوان “گونه جدید ویروس کرونا در بریتانیا: چقدر نگران کننده است؟

سوالات خود درباره آخرین اخبار مربوط به کرونا را می‌توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

زهرا ماهانی
ارسال دیدگاه