مکمل ورزشی و فواید ومضرات آن ها

مکمل ورزشی

مکمل چیست:

مکمل یا نیروزاها به موادی گفته می‌شود که با هدف بهبود عملکرد یا جبران کمبود برخی از مواد غذایی توسط پزشک و یا متخصص ورزشی تجویز می‌شود.مکمل های ورزشی محصولاتی هستند که برای بالا بردن کارایی ورزشکاران استفاده می شوند. ورزشکاران از مکمل های ورزشی کربوهیدرات، پروتئین و اسیدهای چرب برای بهبود عملکرد عضلات خود استفاده می کنند.
افراد فکر میکنند مکمل ها می توانند به آن ها کمک کنند تا توده های ماهیچه ای حجیم تر، نیرو و استحکام بیشتری پیدا کنند، عده دیگری هم هستند که از مکمل های ورزشی صرفاً برای کاهش وزن استفاده میکنند.

مکمل‌هایی مثل کراتین و پروتئین وی که جز پرطرفدارترین محصولات هستند در بسیاری از موارد با حداقل استاندارد تنظیم شده‌اند و از نظر سازمان بهداشت جهانی مورد تأیید نیستند زیرا مواد تشکیل دهنده آن‌ها به‌درستی ذکر نشده‌اند و یا از کافئین به عنوان ماده‌ی اصلی در بسیاری از آن‌ها استفاده شده ‌است.

انواع مکمل های تزریقی:

استروئیدهای آنابولیک

ساختارهای ترکیبی مانند هورمون‌های جنسی تستوسترون مردانه هستند. آن‌ها استفاده‌های پزشکی قانونی دارند. انواع استروئید آنابولیک شامل:

پارابولان، سوستانون، دایانوبول، وینسترول، دکا-دورابولین و ترنبلون.

اندرواستروئید و DHEA

اندرو استروئید یک مکمل ساخته شده از یک هورمون استروئید طبیعی است. سازمان غذا و داروی آمریکا فروش آندرو را ممنوع کرد زیرا خطرات جدی برای سلامتی به وجود می آورد.

 هورمون رشد (GH)

هورمونی است که از بخش پیشین هیپوفیز یا آدنوهیپوفیز آزاد می‌شود. هورمون رشد در بدنسازی دستور تجزیه لیپید ها ( لیپولیز ) را به سلول‌ ها می‌دهد تا اسیدهای چرب را به ATP تبدیل کرده و به مصرف خود برسانند. این هورمون در بدنسازی سبب افزایش جذب اسیدهای آمینه توسط سلول‌ های بدن و تجمع آن‌ ها در سلول‌ ها می‌شود.

کراتین

کراتین یکی از مؤثرترین مکمل‌ها برای افزایش قدرت و حجم عضلات است. این هورمون در ورزش باعث:

باعث افزایش میزان وزنه زدن می‌شود

باعث تحریک سلول‌ها می‌شود

باعث افزایش هورمون های عضله ساز میشود

سبب افزایش آب رسانی به سلول میشود

 

رایج ترین مکمل ها:

کراتین

به نظر می رسد کراتین برای افزایش انرژی عضلات در فعالیت های شدید به بدن کمک می کند بر همین اساس مطالعات نشان داده است که به افرادی مانند دوندگان سرعتی کمک می کند

بتاآلانین

این اسید امینه در توقف و شروع ناگهانی رشته های مانند فوتبال و بسکتبال  خوب عمل می کند.  این مکمل مختص ورزشکاران حرفه ای است.

پروتئین وی

پروتئین وی می تواند به عضله سازی کمک کند. ورزشکاران ممکن است بلافاصله پس از ورزش برای کمک به ترمیم عضلات از آن استفاده کنند. این مکمل، پودری سریع الاثر نیست. بلکه در طول تمرینات دقیق عمل می کند.

کافئین

کافئین یک ماده ی بسیار رایج در مکمل های ورزشی است. به ورزشکاران استقامتی کمک کند تا بیشتر به فعالیت شان ادامه دهند. کافئین در همه جا وجود دارد، مانند مکمل ها، سودا، نوشابه های انرژی زا و شکلات انرژی زا، پس بدن به راحتی می تواند کافئین بیشتر از نیاز دریافت کند. مصرف زیاد کافئین می تواند شما را بیش از حد دچار اضطراب و فشار کند

عوارض مصرف مکمل ها:

عقیم شدن

آسیب‌های کلیوی

آسیب‌های کبدی

فشارخون

نامنظم شدن تبش قلب

استرس و افسردگی

رفتارهای خشونت آمیز

خواب آلودگی

فشار زیاد به ساق پا

کاهش حجم خون

تشنج

و در برخی موارد موجب مرگ فرد می‌گردد

دکتر سید بهنام فرمان آرا
ارسال دیدگاه