كرونا ويروس يا كوويد 19

در برخورد با كرونا ويروس چه كنيم؟ داروخانه دكتر فرمان آرا

از پرتكرارترين سوالات اين روزها درباره كرونا و علائم آن، تفاوت آن با آنفولانزا، نحوه پيشگري و مهم‌ترين اقدامات بعد از ابتلا هستند. در اين مقاله سعي شده است همه چيز درباره كرونا ويروس يا كوويد 19 براي استفاده غيرتخصصي و افزايش آمادگي افراد جامعه در مواجهه با اين ويروس از منابع معتبر جمع‌آوري شده و در اختيار شما قرار گيرد.

كرونا چيست؟

كرونا يك خانواده بزرگ از ويروس‌هاي مشترك بين انسان و حيوان است كه باعث ايجاد طيفي از عفونت‌هاي دستگاه تنفسي هستند. ويروسي كه ما در اين روزها با آن درگير هستيم نيز،‌ از همين خانواده است و كوويد 19 نام دارد. كوويد 19 يك ويروس تازه شناسايي شده مي‌باشد و احتمالا بخش اعظمي از رفتار اين ويروس هنوز ناشناخته است. بنابراين، تا زماني كه اطلاعات كافي درباره اين ويروس،‌ عوارض، نحوه برخورد مناسب با آن و راه‌هاي پيشگيري در اختيار عموم قرار مي‌گيرد، لازم است كه نكات بهداشتي را در بالاترين حد رعايت كنيم.

علائم كرونا

شايع‌ترين علائم اين بيماري تب،‌گلودرد، سرفه، كم اشتهايي،‌ از دست دادن حس بويايي و چشايي، خستگي و گاهي اوقات سردرد، درد عضلاني هستند. علائم عفونت تنفسي نيز شامل تنگي نفس ميشوند كه در صورت شدت گرفتن تنگي نفس نياز به مراجعه به پزشك و مراقبت‌هاي بيمارستاني وجود دارد.

در افراد داراي بيماري‌هاي زمينه‌اي مانند فشار خون، ديابت و بيماري‌هاي قلبي ممكن است علائم با شدت بيشتري بروز كنند.

تفاوت كرونا و ساير بيماري‌هاي مشابه

بيماري كوويد 19 داراي علائم مشابه بسياري با بيماري‌هايي مانند سرماخوردگي و آنفولانزاي فصلي است. علائم اين بيماري‌ها جهت مقايسه در جدول زير نشان داده شده است.

 

راه‌هاي پيشگيري

در حال حاضر كه واكسن اين ويروس در اختيار همه قرار ندارد، مهم‌ترين راه پيشگيري از اين بيماري، رعايت شرايط قرنطينه و نكات بهداشتي از جمله شستن دست‌ها به مدت 20 ثانيه، عدم لمس بيني،‌ چشم‌ها و دهان با دست آلوده، استفاده از ماسك و تعويض منظم آن و حفظ فاصله 2 متري از افراد مي‌باشند. علاوه بر آن، تقويت سيستم ايمني بدن با مصرف ميوه‌ها، غذاهاي مغذي و ويتامين‌ها بسيار مهم است. هم‌چنين نبايد سيستم تنفسي را در معرض ريسك قرار داد؛ براي مثال از استفاده از مواد شوينده اسيدي در محيط‌هاي بسته كه ممكن است به سيستم تنفس آسيب برسانند و يا مصرف دخانيات پرهيز شود.

اقدامات بعد از ابتلا

به محض مشاهده علائم، حتي اگر از نوع بيماري اطمينان نداريد، در خانه مانده و خود را قرنطينه كنيد. در صورتي كه علائم شديدي نداريد از مراجعه حضوري به پزشك و انجام تست خودداري كنيد و تنها با شماره 4030 تماس بگيريد. در صورتي كه بيماري‌هاي زمينه‌اي داريد تنها با مشورت پزشك در خانه بمانيد. علاوه بر آن مي‌توانيد علائم خود را در سامانه غربالگري وزارت بهداشت ثبت كنيد.

براي مراقبت و درمان نكات زير حتما بايد رعايت شوند:

 • اتاق محل قرنطينه بايد داراي سيستم تهويه مناسب باشد.
 • فضاهاي مشترك مورد استفاده توسط فرد بيمار و ساير اعضاي خانواده بايد داراي تهويه مناسب باشند و تعداد اين فضاها بايد به حداقل برسند.
 • سالم‌ترين فرد از بيمار مراقبت كند و بعد از هر بار نزديك شدن به محل قرنطينه بيمار دست‌هاي خود را بشويد.
 • بيمار بايد به صورت مداوم از ماسك استفاده كند و يا هنگام سرفه و عطسه دهان و بيني خود را بپوشاند.
 • به هيچ وجه از ماسك و دستكش‌ها دو بار استفاده نكنيد. ماسك و دستكش فرد بيمار و فرد مراقبت‌كننده بايد به طور مرتب و با رعايت نكات بهداشتي تعويض شوند.
 • محيط حضور بيمار و وسايلي كه به طور مرتب با آن‌ها در ارتباط است از جمله تخت خواب، ميز، سرويس بهداشتي و… بايد به صورت روزانه ضدعفوني شوند.
 • از تماس مستقيم با ترشحات بيمار به شدت پرهيز شود.
 • وسايل مورد استفاده بيمار، از جمله ظروف، ملحفه‌ها و… بايد جدا باشند و با رعايت نكات بهداشتي مرتبا و به صورت جداگانه شستشو شوند.
 • از مصرف خودسرانه دارو از جمله آنتي بيتيك‌ها جدا پرهيز شود.

رعايت نكات فوق براي همه و در هر شرايطي امكان‌پذير نيست، اما بايد تلاش كرد كه تا حد امكان اين شرايط را فراهم كرد.

سوالات متداول
 1. تا چه مدت بعد از مشاهد علائم بايد خود را قرنطينه كنيم؟
  • زمان درمان هر فرد به شدت ابتلاي و طول دور بيماري فرد بستگي دارد. نميتوان زمان مشخص و دقيقي براي پايان قرنطينه و بازگشت به زندگي عادي اعلام كرد. اما فرد مبتلا بايد تا دو هفته بعد از ناپديد شدن علائم مراقبت‌هاي ويژه را ادامه داده و حتي در منزل نيز ماسك بزند.
 2. احتمال انتقال بيماري از طريق مدفوع وجود دارد؟
  • احتمال انتقال از طريق مدفوع بسيار كم است، اما همانطور كه اشاره شد ضدعفوني سرويس بهداشتي مورد استفاده بيمار به صورت روزانه ضروري است.
 3. آيا بيماري از طريق حيوانات خانگي منتقل مي‌شود؟
  • تاكنون موردي از ابتلاي افراد به بيماري از طريق حيوان خانگي مشاهده نشده است، اما ابتلاي حيوانات خانگي از طريق انسان‌ها در يك مورد مشاهده شده است.
 4. آيا درمان دارويي خاصي براي كوويد 19 وجود دارد؟
  • درمان دارويي قطعي براي اين بيماري تاكنون تاييد نشده و تمامي داروها در مرحله آزمايش هستند. از مصرف داروهاي خودسرانه به خصوص آنتي بيتيك‌ها خودداري كرده و تنها با مشورت پزشك از دارو استفاده كنيد.
 5. دوره نهفتگي بيماري كوويد 19 يا كرونا ويروس چه مدت است؟
  • دوره نهفتگي اين بيماري بين 1 تا 14 روز است. شايع‌ترين دوره نهفتگي بين بيماران 5 روز بوده است.

همان‌طور كه اشاره شد، اين بيماري هنوز به طور كامل شناخته نشده است و بايد نهايت احتياط را در برخورد با آن داشت. در مواجهه با اين بيماري حتما به منابع معتبر از جمله پزشكان متخصص مراجعه كنيد و از اتكا به اطلاعات تجربي افراد پرهيز كنيد. در صورتي كه در مورد اين بيماري و مراقبت‌هاي مربوط به آن سوالي داريد، در بخش نظرات از ما بپرسيد. تلاش مي‌كنيم كه جامع‌ترين و معتبرترين پاسخ را با توجه به يافته‌هاي موجود از اين بيماري در اختيار شما قرار دهيم.

زهرا ماهانی
ارسال دیدگاه